Vzdělávání veterináních lékařů a chovatelů psů a koček

Poradna

Věra Vlašínová

Jako výcvikářka a spoluzakladatelka cvičiště na Kraví Hoře v Brně jsem se několik let věnovala výcviku služebních, pracovních a vodících psů, mezi nimiž nechyběli i rodinní mazlíčci různých plemen. Vyrůstala jsem se svojí první fenkou – kolií, následovala briardice, se kterou jsem složila  zkoušky a prošla praktickým policejním výcvikem. Její nástupkyně cestovala s mojí rodinou na 4 roky za „velkou louži“ a stala se téměř ideálním rodinným psem. Nyní se staráme o dva adoptované, problémové bíglíky a postiženou kočičku, které postupně zařazujeme do normálního života.

Asistovala jsem v privátních veterinárních ambulancích a  několik let jsem vedla sekretariát České asociace veterinárních lékařů malých zvířat (ČAVLMZ). Jako administrátorka Kliniky chorob psů a koček, později Kliniky chorob koní na  VFU Brno (Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně) , jsem měla možnost blíže nahlédnout do špičkové medicíny malých zvířat a koní.

Aktivně se podílím na pořádání odborných seminářů a praktických kurzů, zejména pro veterinární lékaře.

Při ročním pobytu v USA (2009), ve státě Minnesota, jsem praktikovala v útulku pro psy a kočky (Paws and Claws Humane Society of Rochester MN) a složila zde speciální praktickou zkoušku z manipulace a péče o týrané pacienty. Pobyt jsem zakončila úspěšnou dvouměsíční domácí péčí o týraného pacienta po operaci. Byla to úžasná praxe z hlediska psychologie psů (i když mnohdy velmi citově náročná) a  též velmi zajímavá zkušenost z chodu útulku vůbec. Zde jsem si mnohem více uvědomila důležitost osvěty mezi lidmi jako prevenci těžkého psychického strádání zvířat končících jejich vinou v útulku.

Několik posledních let se intenzívně věnuji problematice psychologie psů a koček, se speciálním zaměřením na výchovu rodinného psa a řešením problémů ve společném soužití s lidmi.
 
Členství v organizacích:

ČAVS (Česká asociace veterinárních sester) 

Odborné semináře:

  • 2011 – seminář ČAVS „Agresivita psů a koček“
  • 2012 – seminář a workshop ČAVS  „Fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat“
  • 2012 – exkurze ve výrobním podniku v Hustopečích (výroba granulovaného krmiva Hill’s)
  • 2012 – Ekofarma Jalový Dvůr - dvoudenní praktický kurz „Přirozená komunikace koní“ (zaměřená na hříbata)
  • 2012 – webinář "Old cats with behavioural changes – cognitive dysfunction syndrome" by Prof Danielle Gunn-Moore
  • 2013 - seminář ČAVS "Preventivní programy během života psa a kočky"  zaměřeno na výživu, očkování a parazitologii
Společenské akce
  • 8. - 10. ročník zahradní slavnosti TLAPKAFEST ZUŠ Kuřim, psychologická poradna

Nepostradatelní pomocníci: dcera Christina, bígl Sam a kočka Niki